Buradasınız
Ana Sayfa > Teknoloji > 5G ile Dünyamız Değişecek, Çok Acayip Şeyler Olacak!

5G ile Dünyamız Değişecek, Çok Acayip Şeyler Olacak!

5G ile Dünyamız Değişecek, Çok Acayip Şeyler Olacak!

5G ile Dünyamız Değişecek, Çok Acayip Şeyler Olacak! Hazır GSM operatörleri “artık ne olur alın şu 4.5G sim kartlarını” diye yalvarırken, bir sonraki adımda bizi nelerin beklediğini merak ediyoruz.

5G ile internetimiz hızlanacak. Peki tamam, konu kapandı mı? Hayır. Bu sadece işin çok küçük bir kısmı. Biz şimdilerde ülke olarak 4.5G ile uğraşıyoruz. Bir anda “ya biz ne diye 4G ile 5G ile uğraşıyoruz, küsuratlı rakam verelim daha inandırıcı olur” dedi birisi ve herkes müthiş bir icatmış gibi peşinden koştu bunun. Tüm dünya ise 5G’ye geçiş sürecinde. Artık bize ne zaman gelir bilmiyoruz ama, gelin hep beraber şu 5G’ye ve başımıza açacaklarına bakalım.

5G ile Dünyamız Değişecek
5G ile Dünyamız Değişecek, Çok Acayip Şeyler Olacak!

5G nedir?

Güzel soru. 5G’deki G, 3G ve 4G’de de olduğu gibi “generation”ın kısaltılmış hali. Yani 5G, beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisi.

5G’nin standartları ve kapsamı henüz tam olarak belirlenmiş değil. ABD’nin GSM operatörü AT&T’den Bill Smith’e göre 5G’nin standartları, 2019 yılında belirlenmiş olacak. Bu standartlar, hangi teknolojilerin 5G olarak adlandırılacağını, 5G’nin karakteristik özelliklerinin ne olacağını ve böylelikle tabii ki hızını da belirleyecek.

Acayip hızlı olacak (iddiaları var)

Tarihin en duvara fırlattığınızda kendisine hiçbir şey olmayıp da duvarı parçalayan telefonu 3310’u üretmiş olan Nokia’nın verdiği bilgiler Jetgiller’in yeni sezonuyla ilgili spoiler dolu sanki. 4G’den bin kat daha hızlı teknolojileri şimdiden geliştirdiğini söylüyor Nokia. Öyle ki, Nokia’nın şu an elindeki teknolojiyle saniyede 30 gigabit veri aktarılabiliyor.

Fakat pratikte, içinde bulunduğumuz dünyada bu pek de mümkün değil. Çünkü ağaçlar var, dev binalar var, baz istasyonuyla aranızdaki mesafe var –apartman yöneticinizle bir konuşun, apartmanınıza baz istasyonu alıp hala yürüyen uranyumlara dönüşmek için şansınız var- ve bu da yetmezmiş gibi anı anda sizinle aynı teknolojiyi kullanan milyonlarca insan var. Pratikte Nokia’nın bu iddiasının ne kadar tuttuğunu yaşayıp göreceğiz. O zamana kadar imar yasalarının yenilenip 376 katlı plazaların yıktırılmasından başka çaremiz yok. Yine AT&T’den Brian Daly’e göre, 5G ne olursa olsun çok daha hızlı olacak. 4G’ye göre en kötü ihtimalle 10 kat daha hızlı. En iyi ihtimal? 100 kat! 

Sadece hız değil. Gerçekten 5G, bambaşka teknolojileri de hayatımıza sokacak.

Otomatik pilotta arabalar

Tesla’nın akıllı saat ile kontrol edilip kendisini garajın dışına çıkaran aracı, bir tür infial yaratmıştı. Araç kendisini garajdan geri geri çıkartıp şoförüne “hazırım” diyor neredeyse. 5G bize, bundan çok daha fazlasını getirecek.

Şimdilerde otomatik sürüş imkanı sağlayan araçlar, kablosuz ağlarla destekleniyor. Kablosuz ağlarda yaşanan sorunlar, bu araçların sürüş kabiliyetini etkiliyor hatta sistemin durmasına neden oluyor. Araç ile veri merkezi arasındaki iletişim, henüz sağlıklı boyutlarda değil.

Otomatik sürüş özelliği bulunan araçlar hayatımızın içine girdiğinde bazı sorumlulukları olacak. Mesela sürüşü engelleyecek herhangi bir durumu derhal kontrol merkezine –iletişim merkezi, veri merkezi ya da aman her neyse işte- iletmek zorunda olacaklar.

5G’nin bu konuyla ilgili bir diğer vaadi de –ki bu çok önemli- en az gecikmeyi sağlaması. Sürücüsüz araç ile kontrol merkezinin arasındaki iletişimin kesintisiz ve gecikmesiz sağlanabilmesi için 5G’nin hızına ve gücüne ihtiyaç duyuluyor.

İnternet bağlantılarının bu kadar hızlanması, buzdolaplarından otomobillere etrafımızdaki hemen hemen tüm nesnelerin internet erişimi olması bu nesnelerin birbiriyle iletişime geçip bize akıllı tüyolar vermesiyle sonuçlanacak.

Robotlar dünyayı ele geçirecek!

Cerrahi robot araçları, doktorlar için inanılmaz derecede kullanışlı olacak gibi duruyor. Ama bu robotların da gerçek zamanlı bir etkileşime ihtiyaç duyması kaçınılmaz. Bu durum, fabrikalarda üretim için kullanılan robotlarda da geçerli.

5G’nin düşük gecikme performansı, Nokia’ya göre robotların gelecekte çok daha karmaşık işleri  hatasız yapacağını gösteriyor.

Sanal gerçeklik

Bir sanal gerçeklik maskesi taktığınızda, sanal dünyaya giriş yapmış oluyorsunuz. Bu sanal dünyada diğer insanlarla iletişim kurabilir, oyunlar oynayabilir (ya da bizzat oyunun kendisi olabilir) ve şu an hayal bile edemediğimiz şeyleri sanal olarak yaşayabilirsiniz.Facebook’un bile sanal gerçeklikle ilgili yatırımlar yaptığını biliyoruz. Nokia, sanal gerçekliğin insanlar aynı fiziki ortamda bulunduğu sürece birlikte sanal dünyada birçok şeyi birlikte yapabileceklerini düşünüyor.
Yani özetle, 5G bize bambaşka bir dünyayı müjdeliyor. 
Mirctr Facebook

Bir Cevap Yazın

Top