Buradasınız
Ana Sayfa > Kültür-Sanat > Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri.. Beyaz Perde’de birçok oyuncunun tek başına gösterdiği performanslar bir yana, unutulmaz ikililer de olmuştu… İşte akıllarımıza gelen sinema tarihinin en iyi ikilileri..

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri
Lee & James Carter – Rush Hour / Bitirim İkili Lee James Carter

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri..

Laurel ve Hardy

Ülkemizde pek çok insan bu isimlere aşina olmasa da Laurel ve Hardy ikilisi 20. yy.’nin ilk çeyreğinde yaptıkları kısa ve sessiz filmlerle günümüz sinema sektörünün yapı taşlarını oluşturduklarını söyleyebiliriz.

Komedi dalında yaptıkları kısa, sessiz filmler ve Slapstick’lerle ünlü olan ikilinin toplamda 106 filmi bulunuyor. Tam adları Stan Laurel ve Oliver Hardy olan ikili 1940’larda çöküşe geçmiş özellikle 1945 ve 50 yılları arasında hiçbir filmde oynamamışlar. Vedalarını ise 19512de Fransa’da yapılan gösteride gerçekleştirdiler.

Bonnie & Clyde / Bonnie & Clyde

1967’de çekilen Arthur Penn’in  yönetmenliğini üstlendiği Bonnie & Clyde, Yeni Hollywood dönemi olarak adlandırılan kuşağın başlangıç filmi olarak kabul ediliyor.

Gerçek bir olayı konu alan filmde Warren Beatty-Clyde, Warren Beatty-Bonnie rollerini üstlenmektedir. İkili bir şekilde bir araya gelerek büyük soygunlara imza atarlar. Her ne kadar medeni durumları müsade edemese bile kısa zaman sonra birbirlerine aşık olurlar. Hem suç ortağı hem de birbirine aşık insanlar olan ikili kısa zamanda sinema tarihinde isimlerinin birlikte anılmasına sebep oldu. Tabii bunda gerçek hikayenin de payı büyük.

Marcus Burnett & Mike Lowrey- Bad Boys / Çılgın İkili

1995 yapımı aksiyon polisiye ve komedi filmi olan Çılgın İkili bu dalda master yapmış Michael Bay’in yönetmenliğinde beyaz perdede yerini aldı.

İsiminden anlaşılacağı gibi çılgın bir ikilimiz var. Bunlar; Marcus Burnett (Martin Lawrence) ve Mike Lowrey (Will Smith)’dir. İki kafadar polis film boyunca suçluların peşinden  koşarken izleyiciyi hem aksiyon hem de kahkaha tufanına boğar.

Lee & James Carter – Rush Hour / Bitirim İkili Lee James Carter

1998 yapımı komedi ve aksiyon filmi olan Bitirim İkili’nin yönetmenlik koltuğunda Brett Ratner oturuyor. Film toplamda 3 seriden oluşuyor.

1998’den 2007’e kadar süren Bitirim İkili macerasında Başmüfettiş Lee (Jackie Chan) ve Dedektif James Carter (Chris Tucker) bir olarak kötü roldeki Tom Wilkinson’a karşı adalet savaşı veriyor.

Mickey Knox & Mallory Knox -Natural Born Killers / Katil Doğanlar

1994’de Oliver Stone tarafından yönetilen Katil Doğanlar filmi gerek oyuncu kadrosu gerekse konusu bakımından birçok kitlenin ilgisini çekmişti.

Filmde Mickey Knox (Woody Harrelson) & Mallory Knox (Juliette Lewis) birbirlerine deliler gibi aşık karı kocadır. Ancak onları diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri ürkütücü ve katil ruhlu olmalarıydı. Bir süre sonra ikilinin işledikleri dehşet verici cinayetlerin ünü tüm ülkeye yayılacaktır.

Raymond Babbitt & Charlie Babbit – Yağmur Adam / Rain Man

Barry Levinson’un yönettiği 1988 yapım Akademi Ödüllü Yağmur Adam filmi oyuncuların inanılmaz performansıyla sinema dünyasına damga vurmuştu.

Raymond Babbitt & Charlie Babbit adlı kardeşlerin ilginç hikayesinin anlatan filmin başrollerinde Tom Cruise ve Dustin Hoffman bulunuyor. Raymond (Dustin Hoffman) akıl hastanesinde yatarken, olayların ışığında erkek kardeşi onu hastaneden çıkarır ve birlikte yollarda ilginç maceralara açılırlar.

Vincent Vega & Jules Winnfield – Ucuz Roman / Pulp Fiction

Quentin Tarantino’nun sinema dünyasına kazandırmış olduğu kült filmlerden olan Ucuz Roman, 1994’de bünyesindeki büyük aktörlerle vizyona girdi…

Filmin hemen başında karşımıza çıkan Vincent ve Jules ikilisini görüyoruz. John Travoltra ve Samuel Lee Jackson’un canlandırdığı bu ikili, filminbüyükkısmında bizlere eşlik ediyor. Tarantino’nun absürt ve ilgi çekici tarzını kuşkusuz en iyi şekilde yansıtan bu ikiliden biri her ne kadar ölmüş olsa da bıraktıkları iz oldukça derindir. Ayrıca popüler kültürde sık rastlamanız olasıdır.

Tyler Durden & The Narrator – Dövüş Kulübü / Fight Club

Bir David Fincher filmi olan Dövüş Kulübü, 21. yüzyıla girerken beyaz perdeye 20. yüzyılın son harikası denilecek düzeyde bir yapımdı. Chuck Palahniuk’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film gişeleri alt üst etmişti.

Brad Pitt ve Edward Norton’un başrollerini paylaştığı bu dev yapımda Edward Norton olayı yaşayan kişi, Brad Pitt ise onun bir başka tarafı olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla spoiler vermeden Tyler’ın bu repliği ile sizleri uğurlayalım;

“Dinleyin Sürüngenler! Sizler özel değilsiniz, sizler güzel ya da eşi benzeri olmayan kar tanesi de değilsiniz, sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, bindiğiniz araba değilsiniz, kredi kartlarınızın limiti değilsiniz, sizler iç çamaşırı değilsiniz, sizler herkes gibi çürüyen birer organik maddesiniz! Bizler bu dünyanın şarkı söyleyip dans eden pislikleriyiz! Hepimiz aynı pisliğin lacivertleriyiz!”

Han Solo & Chewbacca – Yıldız Savaşları / Star Wars

George Lucas’ın ilk yayınladığı Yıldız Savaşları’nın serisi 1970’lerde hayatımıza girmiş ve birçok insanı kendisine bağımlı yapmıştı.

Filmin ilk üç serisinde dikkatleri çeken ikili Harrison Ford’un hayat verdiği Han Solo karakteri ve kadim dostu Chewbacca’ydı. Millenium Falcon gemisinde birçok üç kağıtçılık yaparak hayatlarını sürdüren ikili Luke’un kaderini tamamlamasında büyük rol oynamıştı.

Marty & Dr.Emmett Brown – Back to Future / Geleceğe Dönüş

Ve son olarak hepimizin anılarını canlandıracak olan film; Geleceğe Dönüş …

Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı efsanefilm serisi bilim kurgu macera ve komedi alanında büyük başarılara imza attı. 1985 yapımı filmde Marty Mcfly ve Doktor Emmett Brown’ın ünlü arabalarıyla geçmiş ve gelecekte yapmış oldukları yolculuklar zamanla ikisini unutulmaz bir kalıba sokar.

Geleceğe Dönüş filmi dünyanın birçok ülkesinde hala hayran kitlesi barındırıyor.

Yabancı Sinemanın Hafızalara Kazınmış İkilileri..

Mirctr Facebook

Bir Cevap Yazın

Top