Buradasınız
Ana Sayfa > Kültür-Sanat > Gerçek kişilerden ilham alınmış 8 aksiyon kahramanı

Gerçek kişilerden ilham alınmış 8 aksiyon kahramanı

Gerçek kişilerden ilham alınmış 8 aksiyon kahramanı

Gerçek kişilerden ilham alınmış 8 aksiyon kahramanı.. James Bond, Rocky, aslında kim?

James Bond
James Bond yazarı Ian Fleming bir röportajında İkinci Dünya savaşı sırasında İngiliz Ordusu’nda tanıştığı çeşitli insanların karakterlerini bir araya getirerek James Bond karakterini oluşturduğunu söylemişti. Bununla birlikte James Bond için ilham olan bir başka isim çocuk kitapları yazan Roald Dahl idi. Dahl İkinci Dünya Savaşı’nda ajan olarak görev aldı ve Fleming’in yakın arkadaşıydı.

Gerçek kişilerden ilham alınmış 8 aksiyon kahramanı
James Bond

Indiana Jones
Steven Spielberg ve George Lucas, Harrison Ford’un başarıyla canlandırdığı Indiana Jones’un baz aldığı tarihten bir figürü işaret etmemiş olsalar da, Hiram Bingham III, şüphesiz bu meşhur arkeolog için olası bir esin kaynağıdır. Bingham, Yale ve Harvard’da yüksek lisans ve doktora eğitimleri aldı. Yale’de dersler verdi. İnka uygarlığını araştırdı. Machu Picchu’nun keşfi üzerine çalıştı. 1911’de Machu Picchu’ya gitti. 1930’da Machu Picchu’nun kitabını yayınladı.

Zorro
SJoaquin Murrieta, Meksikalı Robin Hood’dur. 1850’lerde California’nın meşhur bir figürüydü ve Zorro karakterine ilham olmuştu.

Pete “Maverick” Mitchell
Top Gun’un eski pilotu Randall “Duke” Cunningham’ın Top Gun filminde Tom Cruise’nin canlandırdığı Maverick’in ilham kaynağı olduğu söylenmişti ama filmin yapımcıları özellikle bir kişiyi baz almadıklarını, stereotip bir pilot figürü çizdiklerini söylemişlerdi. Duke Vietnam savaşının en önemli pilotlarından biriydi ve defalarca ödüllendirildi. Savaştan sonra eğitmen oldu.

Jack Sparrow
Johnny Depp Kaptan Jack Sparrow’u canlandırırken Rolling Stones gitaristi Keith Richards’ı kendine baz aldığını söylemişti. 18. Yüzyıl korsanlarını rock yıldızlarına benzetip tüm zamanların en iyi rock’n roll yıldızını baz almayı düşünmüş. Bu düşünce bir yana, Jack Sparrow’un asıl ilham kaynağı korsan Calico Jack idi. Alkolik ve dengesiz kişiliğiyle bilinen Jack 1720 yılında İspanyollar tarafından yakalanmış ve kendisini savunamayacak kadar sarhoş olduğu kayıtlara geçmiş.

Harry Callahan
Dirty Harry senaristleri Julian Fink ve Rita M. Fink Clint Eastwood’un canlandırdığı Harry Callahan karakterini Dave Toschi üzerinden kurduklarını itiraf ettiler. Toschi, Zodiac katili dosyası üzerinde çalışan polis müfettişiydi. Dirty Harry Toschi’yi kullanan tek film değildi şüphesiz, Mark Ruffalo, David Fincher’ın Zodiac filminde Toschi’yi canlandırmıştı. Steve McQueen ise 1968 yapımı Bulliy’te Toschi’nin kılık kıyafetini taklit etmişti.

Lara Croft
Tomb Raider’ın sıkı kızı Lara Croft (Angelina Jolie) arkeolog ve paleontolog Sue Hendrickson üzerinden yaratılmış bir karakter. 1963 yılında yaptığı işten sıkılan Hendrickson Dominik Cumhuriyetinde 23 milyon yıllık kelebekler buldu, 1990’da ise Güney Dakota’da çok iyi korunmuş halde bir T-rex fosili bulmasıyla ünlendi.

Rocky Balboa
Sylvester Stallone 1975 yılında gerçekleşmiş bir Muhammed Ali ve Chucker Wepner dövüşü izledikten sonra Rocky fikrini geliştirdi. Bazı röportajlarda inkar etse de Wepner Rocky için ilk ilham kaynağıdır şüphesiz.

Kültür-Sanat

Bir Cevap Yazın

Top