Buradasınız
Ana Sayfa > Kültür-Sanat > Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı Film davalık

Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı Film davalık

Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı ‘İftarlık Gazoz’ Filmi Davalık Oldu.

Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı İftarlık Gazoz filminde Cem Yılmaz’ın canlandırdığı ‘Cibar Kemal’ karakterinin babası olduğunu vurgulayan Yusuf Kanat, filmde babasının küçük düşürüldüğünü söyleyerek dava açtı.

Cem Yılmaz'ın başrolünde oynadığı İftarlık Gazoz filmi

Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı İftarlık Gazoz filmi davalık oldu. Sinema salonlarında gösterimi süren filmin gösteriminin tedbiren durdurulması ve 150 bin TL içsel tazminat isteyor. ‘Cibar Kemal’ karakterinin babası olduğunu vurgulayan Yusuf Kanat, filmde babasının gerçeğe ters bir biçimde anlatılarak küçük düşürüldüğünü belirterek mahkemeye müracaat etti.

BAŞROLÜNDE CEM YILMAZ OYNUYOR

Anadolu Asliye Haklar Mahkemesi’ne avukatı tarafından dilekçe sunan Kanat, filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ile filmin 2 yapımcısı ile ilgili davacı oldu .

Kanat yerine avukatının mahkemeye sunduğu arzuhalde filmin 1970 senelerinde Muğla’nın Ula kazasında geçtiği ve başrolünde ‘Cibar Kemal’ adlı kişinin Cem Yılmaz tarafından canlandırıldığı belirtildi. ‘Cibar Kemal’in gazoz üretimi yapan ve yaptığı gazozları sokaklarda seyyar otomobil ile satan kişi olarak canlandırıldığı dile getirilen arzuhalde, filmin senaryo yazarı Yüksel Aksu’nun bizzat biyografisini konu aldığı ve 40 yıl öncesinin Ege kasabasında geçtiği belirtildi.

” KÖTÜ SÖZ VE AŞAĞILAMA UNSURLARI TAŞIMAKTADIR “

Filmdeki Cibar Kemal’in davacı Yusuf Kanat’ın can veren babası Mustafa Kemal Kanat olduğu ve o yörede o isimle bilindiği kaydedilen arzuhalde , ” Söz konusu alanda bu isimde başka kişi yaşamamıştır. Filmde canlandırılan karakter hayatı, düşünceleri ile hakikat Cibar Kemal kişiliğine karşı kötü söz, küçük düşürme, aşağılama unsurları taşımaktadır” denildi. Hakikat hayattaki Cibar Kemal’in yörenin önde iştirak eden isimlerinden ve gazoz imalat atölyesi olan bir kişi olduğu anlatılan arzuhalde filmdeki Cibar Kemal’in içki kullanan, orucunu bozan ve küfreden bir kişi olarak canlandırdığı dile getirildi.

“FİLM DURDURULSUN” VE 150 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ

Yüksel Aksu’nun, Yusuf Kanat ve babasını çok iyi tanıdığı anlatılan arzuhalde, Kanat’ın film gösterime girmeden bir önce Aksu’yla görüşerek filmdeki olumsuz durumların düzeltilmesini istediği kaydedildi.

Aksu’nun herhangi bir yanlışlık varsa düzeltileceğine konusunda söz verdiği arzuhalde Aksu’nun sözünü tutmadığı ve Cibar Kemal’i gerçekte olduğundan çok başka, olumsuz bir kişi olarak gösterdiği belirtildi. Meydana Gelen durumdan dolayı Yusuf Kanat’ın üzüntü yaşamış olduğu ve babasına yapıldığını belirttiği saygısızlığı tedbire amaçlı tazminat davası açmak zorunda olduğu kaydedilen arzuhalde, tazminatın Ula’daki Atatürk İlköğretim okuluna bağışlanacağı dile getirildi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ve filmin 2 yapımcısının 150 bin TL içsel tazminat ödemesinin istendiği arzuhalde, filmin sinema salonlarında, internet ve benzeri yayın organlarında gösterilmesinin tedbiren durdurulması talep edildi.

” BABAM OLMADIĞI BİR İNSAN GİBİ GÖSTERİLMİŞTİR “

Konuya ilişkili olarak açıklamada olan Yusuf Kanat filmde gerçek olmayan noktaların yer aldığını belirterek, “Yüksel Aksu ile görüşüp filmde bir yanlışlık olmamasını ve babamın ismini değiştirmesini, anonim bir isim kullanmasını söyledim. Benim babam ömründe yalan söylememiş, prensip sahibi bir insandır. Filmde babam olmadığı bir birey gibi gösterilmiştir” diye konuştu.

Mirctr Sohbet

 

Bir Cevap Yazın

Top