Buradasınız
Ana Sayfa > Kültür-Sanat > 90’ların en sevilen Türk filmleri

90’ların en sevilen Türk filmleri

90’ların en sevilen Türk filmleri

Unutulmaz filmler…

90’ların en sevilen Türk filmleri.. Türk sinemasının şaha kalktığı, silkinip kendine geldiği ve birbirinden derin, birbirinden başarılı filmlerin üretildiği yıllar 90’lar. Bizim aklımıza bir solukta gelen 90’lar Türk filmleri…

Eşkıya : Şener Şen ve Uğur Yücel’i izlediğimiz 1996 yapımı filmi Yavuz Turgul yönetti ve yazdı. Film o sezon 2,5 milyon kişi tarafından izlenmiş. Eşkıya’nın bu başarısı Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılır.

90’ların en sevilen Türk filmleri
Eşkıya

Gemide : Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen film 1998 yılında gösterime girmişti. Bir geminin dört kişilik mürettabatında personel ve kaptanının başından geçen öykü çerçevesinde film Türkiye`nin çarpık yapısına eleştiri getiriyordu. Özellikle Erkan Can oyunculuğunu konuşturmuştu. Film 1998 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde toplam 4 ödül kazanmıştı.

Laleli’de Bir Azize : Gemide’nin kardeşi niteliğindeki film, Gemide kadar beğenilmemiş olsa da 90’lı yılların farklı örneklerinden biriydi.

Ağır Roman : 1996 yapımı dram türündeki filmin yönetmeni Mustafa Altıoklardı. Filmde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştı. Film Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştı.

Masumiyet : 1997 yapımı bir Zeki Demirkubuz filmi olan Masumiyet, özellikle “kır sahnesi” ile öne çıkar. Haluk Bilginer, Derya Alabora gibi isimler filmde parlar. 2006 yılında Demirkubuz, Masumiyet`in başlangıcını anlatan Kader’i çekti.

Hamam : Ferzan Özpetek’in 1997’de çektiği filmde; yıllar önce İtalya’yı terkedip İstanbul’da yaşamaya başlayan teyzesinin öldüğünü ve kendisine miras olarak bir hamam bıraktığını öğrenen, genç mimar Francesco’nun İstanbul’a gelişi ve Mehmet adlı gençle tanışması anlatılıyordu.

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar : Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı 1993 yapımı filmde travesti ve seks işçisi bireylerin yanısıra toplum tarafından ötekileştirilmiş insanların sosyal yaşantısı anlatılıyordu. Artık hayatta olmayan Derya Arbaş ve Uzay Heparı başrollerdeydi.

Yengeç Sepeti : Yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın üstlendiği, 1994 yapımı Türk filmi. Oyuncular Sadri Alışık , Oktay Kaynarca , Mehmet Aslantuğ , Derya Alabora , Ege Aydan idi. Filmin konusu, bir ailenin tüm fertlerinin bir haftasonu yemeği toplantısında biraraya gelmesiyle gelişiyordu.

90’ların en sevilen Türk filmleri

Eşkıya – Gemide – Laleli’de Bir Azize – Ağır Roman – Masumiyet – Hamam – Gece, Melek ve Bizim Çocuklar – Yengeç Sepeti

Bir Cevap Yazın

Top