Buradasınız
Ana Sayfa > Kadın > Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür? Her ne alanda olursa olsun, spor yapan dişilerin memeleri genellikle küçüktür; hatta kimi zaman görülmeyecek kadar ufalabilir. Bu durumu açıklayan, biri doğrudan, diğeri dolaylı olarak etkili 2 neden vardır.

Meme yapısı

Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür
Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

İlki, meme yapısıdır. Tüm memeli hayvanların (dolayısıyla insanın) dişilerinin memeleri, aynı temel anatomiyi paylaşır: bağ doku, lenf düğümleri, loplar, lopçuklar, süt kanalları ve yağ. Bir dişi memesinin dikkate değer bir kısmı adipoz doku olarak da bilinen yağ dokusundan oluşur. Sayısal olarak, ortalama bir dişi memesinin hacimce %7-56 arası, kütlece %3.6-37.6 arası yağ dokusudur. Geri kalanı ise, saydığımız diğer dokulardan oluşur.

Spor sırasında vücutta yeterince şeker bulunmadığında, genellikle ikincil depo olarak yağlar kullanılır. Bunun için vücuttaki birçok depo seferber edilir ve nihayetinde, memelerdeki yağ dokusu da bundan nasibini alır. Spor yapan kadınlardaki meme küçülmesinin bir numaralı nedeni, spor yapmanın yağ dokusunu parçalıyor oluşudur. Hacimce genellikle yarısından fazlası yağ olan memelerin içerisindeki yağ dokusu %6-7 dolaylarına indiğinde, meme de büyük oranda yarı yarıya ufalacaktır.

Bu konuda her ne kadar kapsamlı bir araştırma olmasa da, bazı uzmanlar çeşitli örneklere dikkat çeker, ve bazı bilimsel verilere yer verirler. Örneğin, her ne kadar aşırı güvenilir bir kaynak olmasa da, 2010 yılında Orange County Register magazin dergisinde alan makaleye göre, memeleri daha küçük olan kadınların spor başarılarının arttığı söylenir. Bir diğer örnek, Romanyalı tenis oyuncusu Simona Halep’tir. Halep, büyük memeleri nedeniyle birçok erkek hayrana sahip olsa da, 2009 yılında memelerinin hızlı bir şekilde tenis oynama sırasında acıyor olması sebebiyle reaksiyon (tepki) süresini uzatması nedeniyle meme boyutlarını küçültme kararı almıştır. Ne kadar etkisi oldu bilmek zor; ancak bu işlemden 1 sene önce, 2008 senesinde dünya sıralamasında 352.’yken Ekim 2013’te 30. sıraya kadar yükseldi. Plastik cerrah Dr. Val Lambros ise son derece net konuşuyor ve bu konuda ilginç bir örnek veriyor:

Büyük memelerin engel olduğu konusunda hiçbir şüphe yok. Sayısız kadın bu nedenle memelerini küçültmeyi tercih ediyor. Bu normal bir şey. Amazonlar olarak bilinen kadın savaşçıların da memelerini keserek küçülttükleri biliniyor. Bu sayede, ok ve yay kullanımının kolaylaştığı düşünülüyor.

Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Mirctr

Bir Cevap Yazın

Top