Buradasınız
Ana Sayfa > Ekonomi > 1 kuruş 300 milyon liraya bedel

1 kuruş 300 milyon liraya bedel

1 kuruş bile ucuza alsanız devlete 300 milyon kazandıracaksınız

EPDK Başkanı Yılmaz, “Vatandaştan ricam, yakıtı 1 kuruş dahi ucuz olsa o şirketten alsınlar. Akaryakıt 1 kuruş fazla fiyattan satıldığında, yılda 300 milyon lira fazla kazanç elde edilir”

1 kuruş 300 milyon liraya bedel

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta daha önce üç kez tavan fiyat uygulamasına gittiklerini belirterek, “Gerektiği taktirde hiç beklemeden aynı kararı alırız. Vatandaştan ricam, yakıtı lisanslı olan akaryakıt istasyonundan 1 kuruş daha ucuz olsa bile oradan alsınlar.

Bugün Türkiye’de akaryakıt 1 kuruş fazla fiyattan satıldığında yılda 300 milyon fazla kazanç elde edilir” dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşen petrol fiyatlarının akaryakıtfiyatlarına aynı oranda yansımamasının birçok başka maliyet unsuru bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

Ham petrolün kendi maliyetinin dışında, personel, nakliye ve vergi giderlerinin toplanmasıyla bir fiyat oluştuğunu ifade eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz, petrol fiyatının üçte iki, akaryakıt fiyatlarının ise üçte bir düştüğünü hatırlattı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz, EPDK’nın oluşan pompa fiyatlarını dikkatle izlediğini vurgulayarak, kendi hesaplama modüllerine göre ortaya çıkacak fiyatlarla sürekli karşılaştırma yaptıklarını anlattı.

“Hassasiyet göstermeyenler olabilir ama onların da hesabını kitabını sorarız”

Akaryakıtta beklenenin ve hesaplamaların dışında fiyat artışının karşılıksız kalmayacağını belirten Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti: “Akaryakıt dağıtım şirketleri beklenenin ötesinde zam yaptıkları taktirde karşılığını alırlar.

Gerektiği taktirde hiç beklemeden aynı kararı (tavan fiyat uygulaması) alırız. Burada esas tüketicinin bir deneyim ve regülasyon görevi vardır. Vatandaştan ricam, yakıtı lisanslı olan akaryakıt istasyonundan 1 kuruş daha ucuz olsa bile oradan alsınlar. Bugün Türkiye’de akaryakıt 1 kuruş fazla fiyattan satıldığında, yılda 300 milyon fazla kazanç elde edilir. Şirketlerimizin de bu hususta hassasiyet gösterdiğini biliyorum ama 70-80’e yakın dağıtım şirketimiz var, hassasiyet göstermeyenler olabilir ama onların da hesabını kitabını sorarız.”  EPDK Başkanı Yılmaz, lisanslı istasyonlarda satılan akaryakıtlarda da kalite açısından hiçbir fark olmadığını söyledi.

Mirctr Sohbet

Bir Cevap Yazın

Top